Najwięcej polskich emigrantów w Anglii i Niemczech
Szacuje się, że w końcu 2012 r. poza granicami Polski przebywało czasowo około 2,13 mln mieszkańców naszego kraju, tj. o 70 tys. więcej niż w 2011 r. – poinformowałGłównyUrząd Statystyczny.
Lwia część polskich emigrantów nie opuściła kontynentu. W Europie w 2012 r. przebywało ponad 1,816 mln osób wobec 1,754 mln w 2011 r. Nie jest zaskoczeniem, że zdecydowana większość z nich mieszka w krajach UE. Ich liczba zwiększyła się o 50 tys. osób.
Ogółem najwięcej Polaków pod koniec ubiegłego roku przebywało w Wielkiej Brytanii (637 tys.), Niemczech (500 tys.), Irlandii (118 tys.) oraz w Holandii i we Włoszech (po 97 tys.).
Zdecydowana większość emigrantów przebywa za granicą w...
Szklany sufit imigranta
Wykształceni, ale poza nawiasem tacy są dziś obcokrajowcy w Niemczech - zdaniem samych Niemców. "Raport na temat sytuacji obcokrajowców w Niemczech" pokazuje, że imigranci mocno dbają o swoją edukację. Ale i tak na rynku pracy mają mniejsze szanse niż pozostali Niemcy.
Tytuł raportu jest mocno passe."9. Raport o sytuacji Obcokrajowców w Niemczech", który Rzecznik Integracji Rządu Federalnego zaprezentował w połowie 2012 roku opisuje nie tylko - jak sugeruje tytuł - sytuację ludzi bez niemieckiego paszportu, ale także tych, którzy mają "imigracyjną przeszłość". "Obcokrajowiec" w tytule tego raportu wciąż sugeruje, że ci ludzie, często mieszkający w Niemczech od kilku pokoleń,...
Kim jest typowy polski emigrant?
Z danych GUS zebranych w roku 2011 w czasie ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że ponad 2,02 mln Polaków przebywa poza granicami kraju. Dla zdecydowanej większości przyczyną wyjazdu są kwestie ekonomiczne i chęć znalezienia lepiej płatnej pracy.
Około 75 proc. ogólnej liczby emigrantów, 1,5 miliona, wśród nich 614 tys. kobiet i 551 tys. mężczyzn, przebywało poza Polską przez okres dłuższy niż rok, głównie w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Spośród emigrantów 65 proc. znajduje się obecnie w wieku mobilnym (18-44 lata), a aż 83 proc. w produkcyjnym (18-64 mężczyźni i 18-59 kobiety). Najliczniejszą grupą są osoby w wieku 25-29 lat, których wyjechało aż 243 tys.. Niewiele mniej (232...
Rusza punkt doradztwa w Londynie
Przy Polskiej Fundacji Kulturalnej został uruchomiony punkt konsultacyjny w zakresie realizacji projektu pod nazwą: „Wspieranie migracji powrotnej do kraju ojczystego”, organizowanego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w ramach programu współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w...
Są Polakami, nie znają polskiego
Tysiące polskich dzieci, które przybyły na Wyspy wraz ze swoimi rodzinami po 2004 roku lub urodziły się na terenie UK po wejściu Polski do UE mówi bardzo słabo w swoim ojczystym języku. Większość z tych dzieci nie czyta i nie pisze w języku polskim, ponieważ na co dzień posługuje się językiem angielskim, a ich obowiązkowa edukacja ma miejsce w szkołach brytyjskich.
Wiele polskich rodzin bagatelizuje edukację swoich dzieci w szkołach sobotnich traktując ją dosłownie jako zajęcia dodatkowe i wychodząc z założenia, że skoro ich dziecko jest Polakiem i opanowało podstawy mówionego języka polskiego, to na tym jego edukacja może się zakończyć. Tymczasem rzeczywistość świadczy o tym, że dzieci język zapominają, kaleczą i szybko...