Analiza potrzeb i możliwości

Kupno mieszkania czy domu jest poważną inwestycją. Skutki podjętych decyzji będą odczuwane przez nas przez wiele lat. Dlatego należy starannie zastanowić się i zaplanować poszczególnie kroki.

 

Analiza potrzeb i możliwości

  1. Jak chcemy mieszkać? – czy ma to być mieszkanie, czy dom wolnostojący? Jeśli mieszkanie, czy ma ono być w budynku niskim, czy też wysokim, na osiedlu bloków, czy też w kamienicy, budownictwo nowe czy stare? Jeżeli dom to czy szeregowy czy wolnostojący?

  2. Gdzie chcemy mieszkać? – w centrum miasta, na przedmieściach, w jakiej dzielnicy? Jeśli poza miastem, to w jakiej odległości od niego, z jakim dojazdem? Jaka okolica nas interesuje? Warto też się zastanowić i sprawdzić czego być nie powinno w pobliżu? Czy znajdują się w pobliżu obiekty uciążliwe do życia np. zakłady przemysłowe, ruchliwe ulice? Jakie nowe inwestycje planowane są w najbliższych latach w tej lokalizacji?

  3. Jakie ma być nowe mieszkanie? – jak duża powierzchnia, ile sypialni, pokoi, łazienek? Jaki ma być układ pomieszczeń, kuchnia z aneksem czy zamknięta? Z rynku pierwotnego czy wtórnego? Do zamieszkania od razu czy do remontu?

  4. Jakie posiadamy środki na zakup mieszkania? – czy posiadamy własne środki czy będziemy się posiłkować kredytem? Jeżeli kredyt to jaką mamy zdolność kredytową i przez ile tal planujemy spłacać kredyt?

czytaj dalej