Jak znaleźć prace?

Aktywne poszukiwanie pracy polega na nie ograniczaniu się tylko do przeglądania ofert, ale korzystaniu z szerszego wachlarza sposobów, które pomogą kandydatowi w dotarciu do potencjalnego pracodawcy. Warto sięgać po kilka metod jednocześnie, nie ograniczając się tylko do jednej. Znacząco może to zmienić naszą sytuację i zwiększyć liczbę rozmów kwalifikacyjnych.

 

Ważnym elementem w kształtowaniu swojej kandydatury na rynku pracy jest rozpoczęcie budowania swojej własnej marki. Chodzi tu przede wszystkim o zbudowanie swojego wizerunku jako profesjonalnego pracownika, poinformowanie o zdobytym wykształceniu, doświadczeniu i posiadanych kompetencjach i odniesionych sukcesach.

 

Internet

Wraz z rozwojem technologii informacyjnych stał się on ogólnodostępną i bardzo popularną metodą poszukiwania zatrudnienia. Bardzo cenne są specjalne internetowe serwisy pracy. Można znaleźć w nich informacje o tendencjach na rynku pracy, metodach szukania, oferty praktyk, staży, szkoleń w kraju i za granicą, jak również różnorodne poradniki. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę wyraz „ praca” wyświetlą nam się dziesiątki stron o tej tematyce.

Nie należy zapominać także o wizytach na stronach internetowych pracodawców i zaglądanie do zakładek poświęconych karierze w ich firmach.

 

Aktywnym sposobem poszukiwania zatrudnienia jest też zamieszczenie przez kandydata własnego ogłoszenia w Internecie. Może to być dobra metoda zwłaszcza dla przedstawicieli zawodów, od których wymaga się większej kreatywności i wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań.

 

Agencje doradztwa personalnego

Pamiętajmy też o zamieszczeniu swojego CV na serwisach należących do agencji zatrudnienia, co znacznie zwiększa nasze szanse na znalezienie pracy. Zarejestrowanie się w agencji zatrudnienia jest efektywnym sposobem poszukiwania pracy. Takie firmy prowadzą własną bazę danych, do której można aplikację. Pomogą także w napisaniu dobrego CV lub listu motywacyjnego, lub doradzą właściwy kierunek poszukiwania pracy. Dzięki swojemu zasięgowi oraz licznym kontaktom z pracodawcami, konsultanci agencji docierają do wolnych wakatów na długo przed tym, zanim zostaną one zakomunikowane na zewnątrz, np. poprzez oferty w prasie czy Internecie. Osoby poszukujące pracy mogą liczyć w agencji zatrudnienia na dużo więcej niż otrzymanie oferty. Mogą tu uzyskać nieocenioną możliwość konsultacji ze specjalistami zajmującymi się na co dzień rynkiem pracy. Zarejestrowanie się w agencji daje im także dostęp do różnorodnych stanowisk oraz form zatrudnienia.

REJESTR PODMIOTÓW PROWADZĄCYCH AGENCJE ZATRUDNIENIA

 

 

Bezpośredni kontakt z pracodawcą

Coraz popularniejsza forma szukania pracy w Polsce. Tu sytuacja jest trochę odwrotna – Ty wybierasz firmę, która cię interesuje, w której chciałbyś pracować i zanosisz lub przesyłasz swoją aplikację. Jeśli firma będzie prowadziła nabór na na odpowiadające Ci stanowisko, masz duża szansę powodzenia.

 

Urzędy Pracy

Coraz mniej popularne, ale w pewnych branżach nadal wykazują sporą skuteczność. Poza tym, dzięki zarejestrowaniu się, masz możliwość uczestniczenia w bezpłatnych kursach czy szkoleniach podnoszących Twoje kwalifikacje. Dodatkowo istnieje możliwość, że zostaniesz wysłany na staż do jakiejś firmy; zarobki tam nie są może szczytem marzeń, ale to kolejne doświadczenie i wpis do Twojego CV oraz duża możliwość, że po stażu firma zatrudni Cię na stałe.

 

Własna działalność gospodarcza czyli samozatrudnienie

Jeśli nie chcesz pracować na etacie lub masz trudności ze znalezieniem pracy, być może dobrym rozwiązaniem dla Ciebie jest samozatrudnienie, czyli prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wystarczy dobry pomysł na biznes. Siedzibą przedsiębiorstwa może być Twoje mieszkanie, prostą stronę internetową zrobisz samodzielnie przy pomocy szablonów dostępnych w Internecie.

 

Jaka jest różnica między samozatrudnieniem a pracą na etacie? Osoby wybierające etat cenią stałość zatrudnienia i brak bezpośredniego zaangażowania w sprawy księgowe. Ci, którzy decydują się za samozatrudnienie, chwalą niezależność, pracę na własny rachunek i szerokie pole do rozwoju osobistego

 

Prowadząc własną działalność masz realny wpływ na jej kształt i jakość świadczonych usług, możesz samodzielnie decydować o wyborze kontrahentów i dopasować godziny pracy do potrzeb życia prywatnego. Jeśli obawiasz się, że nie zarobisz na utrzymanie własnej firmy, stwórz listę wszystkich kosztów i zobowiązań, które musisz spełnić każdego miesiąca, porównaj wynik z planowanym miesięcznym obrotem, załóż margines błędu i wtedy podejmij decyzję o samozatrudnieniu.

 

Centralna Baza Ofert Pracy

Oferty pracy zgłoszone do powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy

Serwisy internetowe

W dzisiejszych czasach jest wiele różnych sposobów szukania pracy. Jednym z nich jest przeszukiwanie wyspecjalizowanych serwisów internetowych zajmujących się ogłoszeniami o pracę.

 

Zdecydowana większość firm publikuje ogłoszenia w serwisach internetowych porzucając tradycyjne dotychczas sposoby takie np. jak ogłoszenia w prasie.

 

Infopraca.pl - serwis umożliwiający zarówno przeglądnięcie ogłoszeń, jak i zamieszczenie własnego CV na stronie. Infopraca jest serwisem ogłoszeniowym bezpłatnym dla małych firm, w efekcie więc na stronie znajdziemy zarówno ogłoszenia od większych graczy na rynku, jak i od mniejszych firm, których nie stać na ogłoszenie się w płatnych serwisach.

 

Jobpilot.pl - serwis należący do Monster Worldwide międzynarodowego serwisu pracy, który ma swoje oddziały w wielu krajach. Jobpilot ma oferty zarówno z Polski jak i zza granicy i są to głównie ogłoszenia skierowane do specjalistów oraz wyższej kadry zarządzającej. Bez doświadczenia zawodowego, na mało którą ofertę będziesz mógł odpowiedzieć.

 

Monster.pl - serwis umożliwia wyszukiwanie ogłoszeń i dodanie CV do bazy. Można też stworzyć własny profil i zarządzać ofertami pracy z jego poziomu. Rozwiązanie dość wygodne i intuicyjne. Ogłoszenia głównie z korporacji, firm międzynarodowych lub o zagranicznym kapitale.

 

Pracuj.pl - obecnie najpopularniejszy serwis ogłoszeniowy w Polsce. Skierowany do managerów i specjalistów. Sporo opcji ułatwiających szukanie pracy (wyszukiwanie branżowe, alerty, profile). Serwis przydatny niezależnie od branży w której poszukujemy pracy, choć ofert firm mniejszych możemy tu nie znaleźć.

 

GazetaPraca.pl - internetowe wydanie ogłoszeń z Wyborczej. W serwisie znajdziemy zarówno ogłoszenia od dużych firm, jak i drobne, z mniejszych. Serwis chętnie wybierany przez agencje pracy tymczasowej i doradztwa personalnego.

 

Jobs.pl - serwis dla szukających pracy z całej Polski. Dużo ogłoszeń zarówno bezpośrednich (od firm) jak i od pośredników (agencje rekrutacyjne). Jobs z punktu widzenia pracodawcy jest tańszy niż pracuj.pl czy monster i dlatego sporo firm znajdziemy tylko na tym serwisie.

 

Gratka.pl - zakładka praca obfituje w ogłoszenia od klientów serwisu oraz firm z sektora małych i średnich firm.

 

Gumtree.pl - serwis Gumtree skupia ogłoszenia różne, w tym zakładkę Praca. Umieszczenie ogłoszeń na Gumtree.pl jest bezpłatne, dlatego znajdziemy tu głównie ogłoszenia z firm mniejszych, które nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy na rekrutację. Idealny serwis dla szukających pracy w gastronomii i pracy dodatkowej.

 

HRK.pl - serwis firmy doradczej umożliwiający publikowanie ogłoszeń. Nie ma ich dużo, ale warto sprawdzać oferty raz na czas, można bowiem trafić na ciekawe ogłoszenie. W serwisie zarówno ogłoszenia dla specjalistów jak i dla osób szukających pracy na niskich stanowiskach (produkcja, telemarketing).

 

Goldenline.pl - serwis społecznościowy, z możliwością zamieszczania ofert pracy. Profil w serwisie warto mieć, na wypadek bycia poszukiwanym przez head huntera, przy okazji jego odwiedzania można więc sprawdzić ogłoszenia o pracę. Podobnie jak w przypadku HRK, nie ma ich nadmiernie dużo i dominuje Warszawa.

 

Kariera.pl – ogłoszenia drobne bezpłatne dla pracodawców, w efekcie mamy więc pełen przekrój branż i stanowisk, wraz z ogłoszeniami z urzędów pracy. Zdecydowanie warto mieć w zakładkach.

 

qpracy.pl – serwis dla studentów i specjalistów. Specjalna promocja na oferty staży powoduje, że pojawia się w serwisie sporo ofert praktyk i staży.

 

Szybkopraca.pl – niezbyt drogie ogłoszenia powodują, że mamy tu sporo ofet pracy z różnych branż. Serwis zarówno dla studentów i pracowników tymczasowych, jak i specjalistów (choć dużych korporacji tu na pewno nie znajdziecie).

 

Otopraca.pl – serwis Grupy Allegro. Z ogłoszeń głównie handel i IT.

 

Centralna Baza Ofert Pracy – Oferty pracy zgłoszone do powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy

Jak założyć firmę?

Nowo powstałe firmy jak i osoby planujące założyć działalność gospodarczą znajdą profesjonalne wsparcie w każdym aspekcie działalności firm w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. www.parp.gov.pl

 

Polska Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w 2013 r. wydała poradnik dla nowo powstałych firm „Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą”. W tekście zawarto wiele odniesień do stron internetowych instytucji, które wspólnie tworzą system wsparcia dla przedsiębiorców: Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Banku Gospodarstwa Krajowego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i wielu innych. Ich celem jest rozszerzenie prezentowanej w niniejszej publikacji treści i ułatwienie dostępu do dokumentacji poszczególnych programów wsparcia.

 

„Jak zostać i pozostać przedsiębiorcą” – poradnik dla nowo powstałych firm (przejdż do publikacji)


 

Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej przyszli przedsiębiorcy dokonują wyboru jednej z form działalności. Można zarejestrować działalność jako:

  • osoba fizyczna (najbardziej popularne),

  • spółka cywilna (umowa pomiędzy przedsiębiorcami), 

  • spółka osobowa (np. spółka jawna), spółka kapitałowa (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), 

  • przedstawicielstwo.

 

Aby prowadzić działalność gospodarczą w Polsce jako:

  • osoba fizyczna - potrzebujesz dwóch numerów NIP, oraz REGON

  • spółka prawa handlowego  - potrzebujesz trzech numerów NIP, REGON, KRS.


 

Zarówno działalność gospodarczą osoby fizycznej jak i spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można zarejestrować przez Internet:

  • W przypadku działalności gospodarczej osoby fizycznej rejestracji można dokonać przez Internet (www.firma.gov.pl) oraz w dowolnym urzędzie gminy lub miasta.

  • W przypadku  spółki z ograniczoną odpowiedzialnością rejestracji można dokonać przez Internet (ems.ms.gov.pl) lub w jednym z sądów rejestrowych. Dokumenty można również wysłać pocztą.

 

Wniosek o rejestrację przekazywany jest automatycznie do innych urzędów w celu nadania wspomnianych numerów:

  • NIP (numer identyfikacji podatkowej nadawanych przez Urząd Skarbowy),

  • REGON (numer statystyczny firmy nadawany przez Główny Urząd Statystyczny),

  • numeru KRS dla spółek.

 

Dla osób fizycznych identyfikatorem w rejestrze CEIDG jest NIP.

Wniosek jest również przekazywany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale zgłoszenia do ubezpieczeń siebie (rodziny, pracowników) musisz dokonać samodzielnie w oddziale ZUS lub elektronicznie. Urząd skarbowy musisz też odwiedzić, gdy chcesz być płatnikiem VAT.
Więcej o procedurach szczegółowych: formalności w US | formalności w ZUS

 

Rejestracja działalności gospodarczej osoby fizycznej jest procedurą administracyjną i jest nieodpłatna. Rejestracja spółki handlowej jest procedurą sądową i podlega opłatom.

Data rozpoczęcia działalności gospodarczej następuje z chwilą wpisu do rejestru CEIDG.

Po założeniu działalności gospodarczej powinieneś także założyć dla przedsiębiorstwa osobny rachunek bankowy oraz wyrobić pieczątkę (mimo że nie jest ona wymagana przepisami, warto ją mieć, by usprawnić dokonywanie wielu czynności, np. założenie rachunku bankowego).

Niektóre rodzaje działalności wymagają spełnienia dodatkowych wymagań. Dotyczy to działalności poddanej formom reglamentacji jak: zezwolenie, koncesja, licencja czy wpis do rejestru działalności regulowanej. Nie oznacza to, że nie możesz prowadzić działalności w ogóle. Musisz się jedynie wstrzymać z działalnością, w zakresie której niezbędne są  dodatkowe zezwolenie, koncesje czy wpisy.

Kto może pracować bez zezwolenia na pracę

Prawo ustala kto może pracować bez zezwolenia na pracę. Kategoria osób, które mają takie prawo jest szeroka. Osoba, która nie posiada polskiego obywatelstwa może pracować na terytorium Polski min.:

  1. Posiada status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. Otrzymała udzielona jej ochronę uzupełniającą w Rzeczypospolitej Polskiej,
  3. Posiada zezwolenie na osiedlenie się w Rzeczypospolitej Polskiej,
  4. Posiada zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot,
  5. Europejskich w Rzeczypospolitej Polskiej lub innym kraju UE,
  6. Jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
  7. Korzysta ze swobody przepływu osób w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub na podstawie umowy zawartej z EOG;
  8. Jest członkiem rodziny cudzoziemca, o którym mowa w pkt. 7-8,
  9. Posiada w Rzeczypospolitej Polskiej zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony lub inny tytuł do legalnego przebywania w Polsce nabyty w związku z określonymi sytuacjami rodzinnymi (małżeństwo, rozwód, śmierć członka rodziny) oraz jego zstępny posiadający zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony,
  10. Posiada ważna Kartę Polaka,
  11. Ubiega się o nadanie statusu uchodźcy lub jest małżonkiem, w imieniu którego został złożony wniosek o nadanie statusu uchodźcy,
  12. Pracuje legalnie na obszarze EOG lub w Szwajcarii, czasowo delegowana przez pracodawce w celu świadczenia usług na terytorium Polski,
  13. Jest zwolniona z konieczności uzyskania zezwolenia na podstawie umowy lub porozumień międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest strona,
  14. Stale przebywa i pracuje za granica, oddelegowana do Polski do 3 miesięcy w roku (w przypadku prac montażowych, konserwacyjnych lub naprawy, dokonania odbioru zamówionych urządzeń, maszyn, przeszkolenia pracowników pracodawcy polskiego będącego odbiorca urządzeń, montażu i demontażu stoisk targowych, jeżeli wystawca jest pracodawca zagraniczny, a także innych zajęć podobnych),
  15. Jest studentem studiów dziennych w Polsce lub innym państwie UE,
  16. Jest absolwentem polskiej szkoły ponadgimnazjalnej, stacjonarnych studiów wyższych lub stacjonarnych studiów doktoranckich na polskiej uczelni (dotyczy szkol wpisanych na listę Ministerstwa Edukacji Narodowej jako spełniających warunki szkół publicznych, bez względu na termin ukończenia szkoły),
  17. Uczestniczy w programie realizowanym w ramach działań Unii Europejskiej lub innym międzynarodowym programie pomocowym,
  18. Uczestniczy w wymianie kulturalnej lub edukacyjnej oraz pomocy humanitarnej;
  19. Wykonuje usługi artystyczne lub naukowe 30 dni w roku,
  20. Jest pracownikiem naukowym,
  21. Należny do innych grup (nauczyciele języków obcych, delegowani do pracy w instytucjach kultury, członkowie sił zbrojnych, stali korespondenci masowych środków przekazu, sportowcy, duchowni),
  22. Jest obywatelem państw graniczących z Polska oraz państw, z którymi Polska współpracuje w zakresie migracji zarobkowych, która:
  • wykonuje prace w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, na podstawie oświadczenia podmiotu o zamiarze powierzenia jej wykonywania pracy;
  • wykonuje prace na podstawie oświadczenia podmiotu o zamiarze powierzenia jej wykonywania pracy w okresie ważności uzyskanego zezwolenia na inna prace.

 

 

Podstawa prawna:

  • Art. 87 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69 poz. 415, z pozn. zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 sierpnia 2006 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na prace (Dz. U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1116, ost. zmiana Dz. U. z 2009 r. Nr 21, poz. 114).

Podatki w Polsce

System podatkowy w Polsce obejmuje kilkanaście rodzajów podatków. Generalnie można je podzielić na podatki bezpośrednie – przede wszystkim od dochodu, od majątku i od czynności cywilnoprawnych oraz podatki pośrednie – od obrotu, przede wszystkim podatek od towarów i usług.

 

Podatek dochodowy od osób fizycznych potocznie określany jest skrótem PIT – od angielskiego określenia Personal Income Tax.

 

Podatek ten dotyczy dochodu osób fizycznych, bez względu na źródło tego dochodu (działalność gospodarcza, stosunek pracy, praca wykonywana na podstawie innych tytułów, najem, prawa majątkowe, inne źródła). Podstawą opodatkowania jest dochód, czyli różnica pomiędzy przychodami a kosztami uzyskania przychodów.

 

Przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W działalności gospodarczej za przychód uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Katalog zwolnień z kategorii przychodów jest obszerny, liczy ponad sto pozycji, i obejmuje między innymi niektóre rodzaje odszkodowań, część przychodów osób czasowo przebywających za granicą, niektóre rodzaje stypendiów, świadczenia z pomocy społecznej, środki finansowe otrzymane w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich.

 

Kosztami są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Katalog wyłączeń z kosztów jest także bardzo obszerny. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą nie są kosztami uzyskania przychodów na przykład wydatki na nabycie środków trwałych, czyli składników majątkowych o wartości przekraczającej ustalony limit i o określanym czasie używania (podlegają one jednak amortyzacji czyli stopniowemu odpisywaniu kosztów w czasie). Nie uznaje się również za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek, kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, przekraczających określony limit wydatków eksploatacyjnych z tytułu używania samochodów osobowych nie będących składnikami majątku przedsiębiorstwa. 

 

Natomiast koszty pracownicze (ze stosunku pracy) to podstawowa kwota 111,25 zł miesięcznie (rocznie 1335 zł), korygowana w przypadku dojazdów do pracy i występowania kilku stosunków pracy.

 

Od dochodu odlicza się przede wszystkim składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe, jak też niektóre rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne.

 

Dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej podatek dochodowy pobiera się od podstawy jego obliczenia według skali podatkowej mającej dwa przedziały – do kwoty 85 528 zł podatek wynosi 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556,02 zł, zaś powyżej tej kwoty – podatek wynosi 14 839,02 zł plus 32% nadwyżki ponad granicę pierwszego przedziału, czyli ponad 85 528 zł. Podatek obniża się o 7,75% z 9% składki na ubezpieczenie zdrowotne (czyli składki na opiekę lekarską). Istnieją ulgi podatkowe dla osób wychowujących dzieci

 

Podatek dochodowy dla osób prowadzących działalność gospodarczą może być, zgodnie z wyborem tych osób, obliczany według omówionej wyżej skali podatkowej lub może być podatkiem liniowym w stałej wysokości 19%.

 

W pewnych przypadkach podatek dochodowy od osób fizycznych pobierany jest w formie 19% ryczałtu od przychodu, bez uwzględniania kosztów uzyskania. Dotyczy to w szczególności przychodu z odsetek od pożyczek, odsetek i dyskonta od papierów wartościowych, dywidend z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

 

W ciągu roku podatkowego pracodawcy potrącają i oprowadzają za pracowników miesięczne zaliczki na podatek dochodowy, osoby prowadzące działalność gospodarczą dokonują wpłat zaliczek samodzielnie. Po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do końca kwietnia kolejnego roku, składa się roczne zeznanie podatkowe.

 

Podatek dochodowy od osób prawnych potocznie określany jest skrótem CIT – od angielskiego określenia Corporate Income Tax.

 

Podatek dochodowy od osób prawnych obliczany jest według podobnych zasad dotyczących przychodów, kosztów i podstawy opodatkowania jak podatek dochodowy od osób fizycznych, przy czym stawka podatku jest stała i wynosi 19% podstawy opodatkowania. Podstawą opodatkowania jest dochód.

 

Podatkiem dochodowym od osób fizycznych opodatkowane są osoby fizyczne, również takie osoby będące wspólnikami spółek cywilnych i niektórych spółek prawa handlowego (spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej).

 

Podatkiem dochodowym od osób prawnych opodatkowane są takie spółki prawa handlowego jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna a także fundacje i stowarzyszenia. Wspólnicy i akcjonariusze wymienionych spółek opodatkowani są ponadto podatkiem od wypłacanych dywidend w wysokości 19%, jak też na zasadach ogólnych jak inne osoby fizyczne – w przypadku świadczenia pracy na rzecz własnych spółek. W takim przypadku istnieje podwójne opodatkowanie wspólników.

 

Planowane jest objęcie podatkiem dochodowym od osób prawnych również spółek komandytowo-akcyjnych a także spółek komandytowych.

 

Osoby prowadzące działalność gospodarczą zobowiązane są do prowadzenia księgowości. Księgowość uproszczona obejmuje tak zwaną księgę przychodów i rozchodów, zaś księgowość pełna (powyżej przychodu rocznego 1 200 000 euro, wg kursu na dzień 30 września 2012 r. - 4 936 560 zł) – księgi rachunkowe, z obowiązkiem sporządzania sprawozdania finansowego, obejmującego bilans i rachunek zysków i strat.

 

Podatek od towarów i usług jest to podatek od wartości dodanej stosowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jest on określany skrótem VAT – od angielskiego określenia Value Added Tax.

 

Podatek ten jest stosowany w każdej fazie obrotu produkcji i sprzedaży towarów lub świadczenia usług. Z ekonomicznego punktu widzenia podatek ten płacą nabywcy towarów i usług zaś rozliczają go producenci, sprzedawcy oraz świadczący usługi. Jest on obliczany jako różnica podatku uzyskanego z własnej sprzedaży (podatku należnego) i podatku zapłaconego przy zakupie przez późniejszego sprzedawcę (podatku naliczonego). Rozliczenia dokonuje każdy sprzedawca w swojej fazie obrotu i z tego powodu podatek ten jest neutralny dla osoby rozliczającej, podatek ten opłaca konsument.

 

Stawka podstawowa podatku VAT w Polsce wynosi 23%, stawka obniżona 8%, druga stawka obniżona 5% (w zasadzie dla żywności). Podatek VAT stanowi główne źródło dochodów państwa. Podatek VAT jest podatkiem zharmonizowanym, regulacja krajowa tego podatku wynika z przepisów Unii Europejskiej.

 

Głównym podatkiem majątkowym w Polsce jest podatek od spadków i darowizn. Podatkowi temu podlega przede wszystkim nabycie własności rzeczy i praw majątkowych na terytorium Polski tytułem dziedziczenia, darowizny, zasiedzenia i nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Przy dziedziczeniu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku. Wysokość podatku zależy od grupy podatkowej, do której należy nabywca, najniższe stawki dotyczą przede wszystkim małżonków, dzieci i rodziców. W tej grupie kwota wolna od podatku wynosi 9 637 zł zaś przykładowo w pierwszym przedziale skali podatkowej podatek od nadwyżki do 10 278 zł ponad wspomnianą kwotę wolną wynosi 3%. Istnieje znaczny zakres zwolnień od tego podatku, w wymienionej grupie podatkowej osób najbliższych zwolnienie jest szeroko stosowane, wymogiem jest zachowanie sześciomiesięcznego terminu dla dopełnienia formalności.

 

Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym, jego wysokość jest ustalana uchwałą rady gminy i zależy od polityki finansowej lokalnych władz samorządowych. Jednakże przedziały stawek tego podatku ustalane są ustawowo.

 

Do podatków majątkowych zalicza się też podatek rolny, płacony przez osoby będące właścicielami gospodarstw rolnych. Podatek ten ustalany jest w odniesieniu do ceny zboża z hektara powierzchni upraw rolnych. Natomiast tak zwane działy specjalne produkcji rolnej, obejmujące między innymi uprawy szklarniowe, uprawy grzybów i hodowlę niektórych małych zwierząt – opodatkowane są podatkiem dochodowym.

 

Podatkiem od czynności cywilnoprawnych objęte są takie czynności jak sprzedaż poza działalnością gospodarczą, udzielenie pożyczki, wniesienie wkładu do spółki. Przykładowo przy sprzedaży nieruchomości podatek wynosi 2% od ceny pomniejszonej o niektóre koszty transakcji, a podatek ten zwyczajowo płaci nabywca nieruchomości.

 

Omawiając ogólnie system podatkowy w Polsce trzeba też wspomnieć o umowach dotyczących unikania podwójnego opodatkowania, wiążących Polskę z kilkudziesięcioma krajami. Umowy te regulują sytuacje kolizyjne i zawierają niektóre rozwiązania odmienne od krajowych ustaw podatkowych.

 

Stowarzyszenie współpracuje z doradcami podatkowymi, którzy świadczą pomoc w sprawach podatkowych. Osoby zainteresowane mogą zwrócić się w tej sprawie za pośrednictwem portalu celem udostępnienia kontaktu z kancelaria podatkową. 

czytaj dalej