Jak znaleźć prace?

Aktywne poszukiwanie pracy polega na nie ograniczaniu się tylko do przeglądania ofert, ale korzystaniu z szerszego wachlarza sposobów, które pomogą kandydatowi w dotarciu do potencjalnego pracodawcy. Warto sięgać po kilka metod jednocześnie, nie ograniczając się tylko do jednej. Znacząco może to zmienić naszą sytuację i zwiększyć liczbę rozmów kwalifikacyjnych.

 

Ważnym elementem w kształtowaniu swojej kandydatury na rynku pracy jest rozpoczęcie budowania swojej własnej marki. Chodzi tu przede wszystkim o zbudowanie swojego wizerunku jako profesjonalnego pracownika, poinformowanie o zdobytym wykształceniu, doświadczeniu i posiadanych kompetencjach i odniesionych sukcesach.

 

Internet

Wraz z rozwojem technologii informacyjnych stał się on ogólnodostępną i bardzo popularną metodą poszukiwania zatrudnienia. Bardzo cenne są specjalne internetowe serwisy pracy. Można znaleźć w nich informacje o tendencjach na rynku pracy, metodach szukania, oferty praktyk, staży, szkoleń w kraju i za granicą, jak również różnorodne poradniki. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę wyraz „ praca” wyświetlą nam się dziesiątki stron o tej tematyce.

Nie należy zapominać także o wizytach na stronach internetowych pracodawców i zaglądanie do zakładek poświęconych karierze w ich firmach.

 

Aktywnym sposobem poszukiwania zatrudnienia jest też zamieszczenie przez kandydata własnego ogłoszenia w Internecie. Może to być dobra metoda zwłaszcza dla przedstawicieli zawodów, od których wymaga się większej kreatywności i wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań.

 

Agencje doradztwa personalnego

Pamiętajmy też o zamieszczeniu swojego CV na serwisach należących do agencji zatrudnienia, co znacznie zwiększa nasze szanse na znalezienie pracy. Zarejestrowanie się w agencji zatrudnienia jest efektywnym sposobem poszukiwania pracy. Takie firmy prowadzą własną bazę danych, do której można aplikację. Pomogą także w napisaniu dobrego CV lub listu motywacyjnego, lub doradzą właściwy kierunek poszukiwania pracy. Dzięki swojemu zasięgowi oraz licznym kontaktom z pracodawcami, konsultanci agencji docierają do wolnych wakatów na długo przed tym, zanim zostaną one zakomunikowane na zewnątrz, np. poprzez oferty w prasie czy Internecie. Osoby poszukujące pracy mogą liczyć w agencji zatrudnienia na dużo więcej niż otrzymanie oferty. Mogą tu uzyskać nieocenioną możliwość konsultacji ze specjalistami zajmującymi się na co dzień rynkiem pracy. Zarejestrowanie się w agencji daje im także dostęp do różnorodnych stanowisk oraz form zatrudnienia.

REJESTR PODMIOTÓW PROWADZĄCYCH AGENCJE ZATRUDNIENIA

 

 

Bezpośredni kontakt z pracodawcą

Coraz popularniejsza forma szukania pracy w Polsce. Tu sytuacja jest trochę odwrotna – Ty wybierasz firmę, która cię interesuje, w której chciałbyś pracować i zanosisz lub przesyłasz swoją aplikację. Jeśli firma będzie prowadziła nabór na na odpowiadające Ci stanowisko, masz duża szansę powodzenia.

 

Urzędy Pracy

Coraz mniej popularne, ale w pewnych branżach nadal wykazują sporą skuteczność. Poza tym, dzięki zarejestrowaniu się, masz możliwość uczestniczenia w bezpłatnych kursach czy szkoleniach podnoszących Twoje kwalifikacje. Dodatkowo istnieje możliwość, że zostaniesz wysłany na staż do jakiejś firmy; zarobki tam nie są może szczytem marzeń, ale to kolejne doświadczenie i wpis do Twojego CV oraz duża możliwość, że po stażu firma zatrudni Cię na stałe.

 

Własna działalność gospodarcza czyli samozatrudnienie

Jeśli nie chcesz pracować na etacie lub masz trudności ze znalezieniem pracy, być może dobrym rozwiązaniem dla Ciebie jest samozatrudnienie, czyli prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wystarczy dobry pomysł na biznes. Siedzibą przedsiębiorstwa może być Twoje mieszkanie, prostą stronę internetową zrobisz samodzielnie przy pomocy szablonów dostępnych w Internecie.

 

Jaka jest różnica między samozatrudnieniem a pracą na etacie? Osoby wybierające etat cenią stałość zatrudnienia i brak bezpośredniego zaangażowania w sprawy księgowe. Ci, którzy decydują się za samozatrudnienie, chwalą niezależność, pracę na własny rachunek i szerokie pole do rozwoju osobistego

 

Prowadząc własną działalność masz realny wpływ na jej kształt i jakość świadczonych usług, możesz samodzielnie decydować o wyborze kontrahentów i dopasować godziny pracy do potrzeb życia prywatnego. Jeśli obawiasz się, że nie zarobisz na utrzymanie własnej firmy, stwórz listę wszystkich kosztów i zobowiązań, które musisz spełnić każdego miesiąca, porównaj wynik z planowanym miesięcznym obrotem, załóż margines błędu i wtedy podejmij decyzję o samozatrudnieniu.

 

Centralna Baza Ofert Pracy

Oferty pracy zgłoszone do powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy

czytaj dalej