osiedlenie Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper.

Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, non felis. Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies porta urna. Vestibulum commodo volutpat a, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolor. Pellentesque facilisis. Nulla imperdiet sit amet magna. Vestibulum dapibus, mauris nec malesuada fames ac turpis velit, rhoncus eu, luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integer aliquam purus. Quisque lorem tortor fringilla sed, vestibulum id, eleifend justo vel bibendum sapien massa ac turpis faucibus orci luctus non, consectetuer lobortis quis, varius in, purus. Integer ultrices posuere cubilia Curae, Nulla ipsum dolor lacus, suscipit adipiscing. Cum sociis natoque penatibus et ultrices volutpat. Nullam wisi ultricies a, gravida vitae, dapibus risus ante sodales lectus blandit eu, tempor diam pede cursus vitae, ultricies eu, faucibus quis, porttitor eros cursus lectus, pellentesque eget, bibendum a, gravida ullamcorper quam. Nullam viverra consectetuer. Quisque cursus et, porttitor risus. Aliquam sem. In hendrerit nulla quam nunc, accumsan congue. Lorem ipsum primis in nibh vel risus. Sed vel lectus. Ut sagittis, ipsum dolor quam.

Szukanie nieruchomości

Po zastanowieniu się gdzie chcemy mieszkać, jak i za ile, możemy rozpocząć szukanie wymażonego mieszkania. W sytuacji gdy wybraliśmu rynek wtórny możemy szukać samodzielnie lub zlecić agencji nieruchomości. Opcja pierwsza pozwala zaoszczędzić na prowizji dla agencji ale wymaga większego zaangażowania oraz czasu potrzebnego na szukanie. Opcja druga jest kosztowniejsza (prowizja dla agencji). Agencja w ramach prowizji powinna sprawdzić stan prawny nieruchomości (czyli ustalić, czy w lokalu ktoś nie jest zameldowany, czy lokal nie jest przedmiotem zastawu oraz czy uregulowane zostały rachunki), pośredniczyć w negocjacji ceny i doradzić przy zakupie. Warto wyszukać agencję, która ma ugruntowaną pozycję na rynku i posiada pozytywne opinię osób, które korzystały z jej usług.

 

 

Rodzaje umów z agencją nieruchomości:

  • otwarte – zawierana z wieloma agencjami naraz;

  • na wyłączność – zawierana tylko z jedną agencją.

 

Otwarta umowa umożliwia nam korzystanie z usług wielu agencji, ale w przypadku umowy na wyłączność zwykle agencja bardziej stara się wyszukać odpowiedni lokal. Umowę można podpisać na czas określony lub bezterminowo (do momentu znalezienia nieruchomości). Wysokość prowizji bywa zróżnicowana w zależności od regionu – od 0,1 do 5 % wartości nieruchomości. Można negocjować prowizję.

 

Gdy szukamy samemu możemy korzystać z ogłoszeń umieszczonych w agencjach nieruchomości lub z wyspecjalizowanych portali internetowych. W internecie można znależć wiele stron z ogłoszeniami kupna – sprzedaży mieszkań, domów czy ziemi.

 

Najpopularniejsze strony to:

www.gratka.pl

www.otodom.pl

www.tablica.pl

www.domy.pl

 

Można również przespacerować się po okolicy, która nas interesuje. Często właściciele nieruchomości wywieszają ogłoszenia o sprzedaży np. na słupach informacyjnych, okolicznych sklepach czy balkonach.

 

 

Podjecie decyzji

Gdy już zdecydujemy się na konkretne mieszkanie, zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę należy sprawdzić dokładnie osobę, która je sprzedaje. Przejść się po mieszkaniu z rzeczoznawcą, który doradzi, czy warto je kupić, czy jednak sobie darować. Popytać sąsiadów, czy osoba sprzedająca jest godna zaufania, jak im się mieszka. Dopiero wtedy możemy podpisać umowę przedwstępna kupna. Powinniśmy zastanowić się, czy wybieramy zaliczkę czy zadatek, jaką formę prawną ma umowa przedwstępna, i co się z tym faktem wiąże jakie korzyści i straty dla dla nas.

 

Dokładnie sprawdźmy, czy kupujemy mieszkanie od jego faktycznego właściciela, jaka jest forma prawna tego mieszkania. Sprawdźmy, czy w umowie nie ma jakichkolwiek niedociągnięć, niedomówień. Najlepiej skonsultować umowę z prawnikiem zanim podpiszemy umowę.

Analiza potrzeb i możliwości

Kupno mieszkania czy domu jest poważną inwestycją. Skutki podjętych decyzji będą odczuwane przez nas przez wiele lat. Dlatego należy starannie zastanowić się i zaplanować poszczególnie kroki.

 

Analiza potrzeb i możliwości

  1. Jak chcemy mieszkać? – czy ma to być mieszkanie, czy dom wolnostojący? Jeśli mieszkanie, czy ma ono być w budynku niskim, czy też wysokim, na osiedlu bloków, czy też w kamienicy, budownictwo nowe czy stare? Jeżeli dom to czy szeregowy czy wolnostojący?

  2. Gdzie chcemy mieszkać? – w centrum miasta, na przedmieściach, w jakiej dzielnicy? Jeśli poza miastem, to w jakiej odległości od niego, z jakim dojazdem? Jaka okolica nas interesuje? Warto też się zastanowić i sprawdzić czego być nie powinno w pobliżu? Czy znajdują się w pobliżu obiekty uciążliwe do życia np. zakłady przemysłowe, ruchliwe ulice? Jakie nowe inwestycje planowane są w najbliższych latach w tej lokalizacji?

  3. Jakie ma być nowe mieszkanie? – jak duża powierzchnia, ile sypialni, pokoi, łazienek? Jaki ma być układ pomieszczeń, kuchnia z aneksem czy zamknięta? Z rynku pierwotnego czy wtórnego? Do zamieszkania od razu czy do remontu?

  4. Jakie posiadamy środki na zakup mieszkania? – czy posiadamy własne środki czy będziemy się posiłkować kredytem? Jeżeli kredyt to jaką mamy zdolność kredytową i przez ile tal planujemy spłacać kredyt?

Nieruchomości

W Polsce wyróżnia się cztery rodzaje nieruchomości: gruntowe, rolne, budynkowe i lokalowe.

 

Podstawowym rodzajem jest nieruchomość gruntowa, czyli wydzielona część powierzchni ziemi. Podziału gruntu dokonuje się pod względem własnościowym. Rzeczywiste granice danego terenu wyznacza stan prawny, będący uwieczniony w księdze wieczystej i w ewidencji gruntów. Nie zawsze fizyczne granice działki są równe granicom prawnym. Ważne żeby przy kupnie mienia sugerować się zapisem prawnym, a nie postawionym ogrodzeniem.

Wszelkie budynki lub urządzenia trwale znajdujące się na nieruchomości gruntowej są jego częścią i stanowią spójny przedmiot własności. Dodatkowo prawa ciążące na danej nieruchomości w przypadku kupna są nabywane wraz nim. Istnieją jednak przypadki, w których budynki lub ich części są odrębne od gruntu, na podstawie określonych przepisów. Nieruchomość gruntowa może składać się z kilku oddzielnie położonych działek. Mogą one należeć do jednej lub kilku osób.

 

Nieruchomość rolna wyróżnia się tym, iż jest położona poza terenem miasta. Jej grunty mogą być wykorzystywane przez rolników do działalności wytwórczej, przy czym ich powierzchnia musi przekraczać minimalny obszar określony przez ustawodawcę.

 

Nieruchomość budynkowa to zgodnie z nazwą budynek na stałe związany z gruntem, jednak niestanowiący części nieruchomości gruntowej. Może on powstać jedynie na podstawie przepisu prawnego, w którym zasadniczym punktem jest moc prawna gruntu, na którym ma stanąć.

 

Nieruchomość lokalowa to wyodrębniona część budynku na stałe związanego z gruntem, na podstawie obustronnej umowy lub orzeczenia sądu. Może to być samodzielne mieszkanie lub lokal o innym przeznaczeniu. Nieruchomość lokalowa w postaci prawnej to nie tylko jeden, ale również kilka lokali przylegających do sobie lub od siebie oddzielonych. W jej skład mogą wchodzić dodatkowo: garaż, piwnica lub strych. Wyodrębnienie właściciela odbywa się poprzez podpisanie aktu notarialnego i wpisu do ksiąg wieczystych. W przypadku zmiany posiadacza wieczystego całego budynku, właściciel lokalu może z niego korzystać do czasu określonego w umowie.

 

Przy rozważaniu jaki typ lokalu nas interesuje powinniśmy wziąć pod uwagę czy interesuje nas rynek pierwotny czy wtórny. Rynek pierwotny obejmuje nowo wybudowane mieszkania i domy, które wcześniej nie były przez nikogo zamieszkiwane. Budową tych obiektów może zajmować się spółdzielnia mieszkaniowa, deweloperzy lub też osoba prywatna. Podejmując rozmowy z którąś z jednostek należy uprzednio sprawdzić jej rzetelność i wiarygodność, a przy tym zdolności finansowe. Właściciel powinien udokumentować pozwolenie na budowę oraz własność działki, na której budowany jest obiekt. Warto zgłębić się również w realizację poprzednich inwestycji, jakich podjął się inwestor.

Decydując się na nabycia mieszkania na rynku pierwotnym możemy uzyskać prawo do ulg podatkowych, za czym idzie możliwość pewnej oszczędności finansowej. Jednak osoby, które kupują mieszkanie dla siebie muszą się liczyć z tym, iż sporo nakładów finansowych będzie trzeba przeznaczyć na wykończenie domu lub mieszkania oraz jego wyposażenie. Minusem rynku pierwotnego jest to, że często iż lokal w momencie zakupu jeszcze fizycznie nie istnieje i wybieramy tak naprawdę projekt.

Rynek wtórny obejmuje mieszkania i domy, które odsprzedają właściciele, którzy wcześniej nabyli je na rynku pierwotnym. Zaletą w porównaniu do rynku pierwotnego jest możliwość zobaczenia domu lub mieszkania. Ponadto często istnieje możliwość natychmiastowego wprowadzenia się, bez potrzeby wykończeń wnętrz i długiego oczekiwania na samo wybudowanie mieszkania lub domu. Zdarzają się również lokale do remontu, gdzie nakłady finansowe są podobne do wyposażenia nowego mieszkania.

Finansowanie kupna mieszkania

Zakup nieruchomości to poważny wydatek, nie zawsze posiadamy odpowiednie środki finansowe, aby samodzielnie zapłacić za nieruchomość. Dlatego często niezbędne jest posiłkowanie się kredytem hipotecznym.

 

W przypadku,gdy przy zakupie posiłkujemy się kredytem mieszkaniowym to, gdy zdecydujemy się na zakup konkretnej nieruchomości należy złożyc wniosek kredytowy. Dobrze jest wcześniej mieć wybrane banki, do których złożymy wniosek o kredyt. Pomocne jest wcześniejsze zapoznanie się czego od nas bank będzie wymagał (jakie dokumenty, zabezpieczenia kredytu etc). Wskazane jest złożenei wniosków do kilku banków aby zwiększyć szansę pozytywnej decyzji.

czytaj dalej