Rusza punkt doradztwa w Londynie

Przy Polskiej Fundacji Kulturalnej został uruchomiony punkt konsultacyjny w zakresie realizacji projektu pod nazwą: „Wspieranie migracji powrotnej do kraju ojczystego”, organizowanego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w ramach programu współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą”.

 

Głównym zadaniem punktu jest wsparcie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii poprzez udzielanie informacji niezbędnych przy planowaniu i podejmowaniu decyzji o powrocie do Polski. Z jakimi problemami stykają się polscy emigranci? Jakie bariery prawne, administracyjne, czy kulturowe powstrzymują ich przed powrotem do kraju? Od czego zacząć w przypadku podjęcia decyzji o powrocie? Odpowiedziami na te i wiele innych pytań dotyczących decyzji powrotowych Polaków mieszkających w Londynie będzie zajmował się uruchamiany przy projekcie „Powroty” Punkt Doradztwa. Poprzez lokalizację obaw emigrantów i rzetelne informowanie na temat procesu reemigracji będzie wspierać decyzje o powrocie do Polski i pomagać w jej realizacji.

 

Dlaczego taki punkt jest potrzebny?


Na pewno każdy z mieszkających na emigracji Polaków miał chwile, kiedy zastanawiał się nad powrotem do kraju. Jednak zwykle nie wiedząc, jak się do tego zabrać i nie mając kompetentnej wiedzy na ten temat, porzucają ten pomysł. Emigranci obawiają się zmian, co jest naturalnym, ludzkim odruchem – po prostu ciężko im rozstać się z tym, z czym już nauczyli się sobie radzić. A podjęcie decyzji o powrocie, często po wielu latach życia na obczyźnie, jest bardzo trudne. Taka drastyczna zmiana stanowi zakłócenie ustalonego na danym etapie porządku. Umysł człowieka jest oszczędny w gospodarowaniu energią i dąży do tego, by pracować w sposób ekonomiczny poprzez postępowanie według określonych, sprawdzonych i zgodnie z naszym doświadczeniem skutecznych schematów. Każda zmiana wiąże się z ogromnym wysiłkiem dostosowania się do nowej nieznanej sytuacji i powoduje pojawienie licznych obaw z tym związanych. Innym problemem jest to, że boimy się tego, czego nie znamy. Kiedy posiadamy wiele informacji na dany temat, zyskujemy poczucie kontroli i pewności wobec zmiany. Ale pozyskując informacje na temat reemigracji z niepewnych źródeł, istnieje ryzyko wprowadzenia w błąd i ulegania stereotypom, co znowu może skutkować zaniechaniu decyzji o podjęciu wyzwania, jakim jest powrót do ojczyzny. I właśnie dlatego Punkt Doradztwa jest niezbędnym elementem wspomagającym decyzję o powrocie do Polski. Ma on za zadanie oswoić emigranta z myślą o reemigracji, poprzez zbieranie informacji, nadawanie jej osobistego sensu i nastawianie się na czerpanie korzyści z tej zmiany.

 

Słuchać i informować


Założeniem powstania takiego punktu jest przede wszystkim poświęcenie uwagi na potrzeby wszystkich, którzy zwrócą się z prośbą o pomoc. Zadaniami Punktu jest wysłuchanie potrzeb i problemów każdego z zainteresowanych oraz udzielanie szczegółowej informacji: od wymogów administracyjnych, poprzez możliwości wsparcia społecznego państwa, aż po względy bezpieczeństwa osobistego. Przykładowymi tematami konsultacji mogą być: proces założenia działalności gospodarczej, możliwości i sposoby adaptacji dzieci do polskiego systemu edukacyjnego, dostępność opieki przedszkolnej i szkolnej, opieki zdrowotnej, kwestie uzyskania meldunku oraz inne praktyczne porady dotyczące poszczególnych aspektów życia codziennego w Polsce. Konsultacje będą dotyczyły nie tylko skali makro, ale także zostaną przełożone na konkretne lokalizacje i społeczności lokalne. Każda osoba, która zgłosi się do Punku Doradztwa zostanie potraktowana indywidualnie poprzez przeprowadzenie diagnozy jej potrzeb i udzielenie adekwatnej usługi informacyjnej. Dodatkowym wsparciem Punktu Doradztwa będzie możliwość konsultacji z ekspertami z poszczególnych dziedzin niezbędnych do udzielenia wyczerpujących informacji.

 

Badanie środowiska polonijnego


Oprócz funkcji informacyjnej Punkt Doradztwa ma na celu stworzenie bazy określającej o skali zainteresowania środowisk polonijnych powrotem do Polski, dziedzin ich aktywności zawodowej oraz stojących przed nimi problemami. Badanie dotyczy rozpoznania obszaru rzeczywistych potrzeb migrantów. Celem Punktu jest także wyjście naprzeciw emigrantom przebywającym długi czas poza granicami kraju ojczystego oraz określenie stopnia wiedzy emigrantów w zakresie warunków przesiedlenia. Punkt konsultacyjny będzie też wsparciem dla rozwiązania konkretnych problemów w związku z przygotowywanym powrotem do Polski, np. złożenia wypowiedzenia w miejscu pracy, prawami pracownika w okresie wypowiedzenia, czy choćby wymówienia umowy najmu mieszkania i innych formalności niezbędnych do załatwienia przed wyjazdem.

 

To dobra decyzja


Podstawowym celem projektu jest wsparcie i pomoc przy podejmowaniu decyzji o reemigracji przez zainteresowane osoby mieszkające na Wyspach Brytyjskich. Przekonanie emigranta, że decyzja o powrocie do kraju jest słuszna w szerokim tego słowa znaczeniu, stanowi ostateczny cel Punktu Doradztwa.

 

Magdalena Grzymkowska, Dziennik Polski