Maciek ma 35 lat, jest informatykiem. Pracował dla m.in. BNP Paribas czy RBS. Wyemigrował z kraju, gdy tylko Polska wstąpiła do UE, ale chciałby wrócić do ojczyzny. Dlaczego? O tym mówi w wywiadzie z Magdaleną Grzymkowską.
Dlaczego zdecydowałeś się na wyjazd do Wielkiej Brytanii?
– To był splot wielu okoliczności związanych z pracą i życiem prywatnym, ogólnie trochę utknąłem w ślepym punkcie. Ale kropkę nad „i” postawiła obecność w Londynie mojego przyjaciela, przez co start był o wiele łatwiejszy – miałem zorganizowany bardzo tani pokój z dobrym dojazdem do centrum i miłymi współlokatorami.
I jak Ci się pracuje w Londynie?
– Ponieważ mam szczęście pracować z...
Radosław Sikorski: wracajcie do Polski
Wracajcie do kraju - namawiał liderów polonijnych szef MSZ Radosław Sikorski. Przekonywał, że Polska stwarza swym obywatelom lepsze szanse na karierę niż emigracja. Nawoływał też do większej aktywności Polonii na rzecz promocji naszego kraju w świecie.
"Chcemy, aby dowiedzieli się, że dzięki naszym cechom narodowym - pracowitości, inteligencji, talentowi, polotowi - Polska jest dziś krajem sukcesu, którym warto się interesować i z którym warto współpracować" - podkreślił Sikorski podczas wczorajszego spotkania z Polonią w Senacie, w ramach zjazdu absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych. Minister dodał, że "staropolskim pokazywaniem zakrwawionych ran nigdzie już nie zajedziemy, bo to mało kogo za...
"Nie wyjeżdżam do Anglii na zawsze"
Dokładnie 50 lat temu został przeprowadzona wśród Polaków na emigracji ankieta: „Dlaczego nie wracamy do Polski?”, której wyniki emitował program radiowy BBC. Anglicy podali dwa powody dlaczego Polacy nie wracają do kraju: „nie zastaliby tam dawnych stosunków i spotkaliby się z obcym otoczeniem, a po drugie Polacy aczkolwiek kochają swój kraj bardziej niż jakkolwiek inny na świecie, wolą mieszkać w jakimkolwiek kraju innym, niż w swoim.”
Jakie współcześnie są przyczyny braku chęci powrotu do ojczyzny, opowiada na swoim przykładzie Kamila, w wywiadzie z Magdaleną Grzymkowską z Dziennika Polskiego.
Kamila ma 32 lata. W Wielkiej Brytanii pracuje jako digital administrator, czyli specjalista...
Dyskryminacja dzieci imigrantów jest faktem
„Najnowszy raport OECD w tej sprawie nie pozostawia żadnych złudzeń. Aż 80 proc. dzieci z rodzin imigrantów umieszczanych jest w przeludnionych szkołach, razem z opóźnionymi w nauce. To znacznie powyżej światowej średniej, wyliczonej przez organizację, która wynosi 68 proc. Eksperci OECD twierdzą, że taka polityka z góry skazuje dzieci imigrantów na gorszy start w życiu. Według specjalistów rząd Wielkiej Brytanii niewiele robi, by wyrównać te różnice – wyjaśnia „The Guardian”.
– Sytuacja taka może wynikać z faktu, że na terenie UK jest rejonizacja, a imigranci zamieszkują biedniejsze dzielnice miast, a co się z tym wiąże w tych dzielnicach znajdują się gorsze i bardziej...
Czego boją się Polacy w Wielkiej Brytanii?
Bariera językowa, samotność, bezrobocie i dyskryminacja - oto jedne z największych zmartwień polskich imigrantów żyjących w Wielkiej Brytanii. Niestety, okazuje się też, że na miejscu ciężko jest znaleźć specjalistę, z którym można porozmawiać o swoich problemach.
Centrum psychoterapeutyczne w Nottingham postanowiło dowiedzieć się, jakie problemy mają Polacy na Wyspach, jak sobie z nimi radzą, gdzie szukają pomocy i czy w ogóle taka pomoc istnieje. W ten sposób powstał raport "Mental health and talking therapy needs of Polish immigrants living in United Kingdom", którego autorką jest Natalia Marek.
Okazuje się, że najczęstszym problemem zgłaszanym przez imigrantów, którzy przenieśli się...