Witaj

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w 2013 roku.

 

 

Rodacy do kraju wracają. Wśród nich są nasi bliscy, przyjaciele, znajomi. Niewykluczone, że to właśnie Ty za chwilę zostaniesz powracającym emigrantem. Warto mieć plan na powrót.
 
Powiedzmy sobie szczerze – powrót nie będzie łatwy, zwłaszcza gdy w innym kraju spędziło się ładnych parę lat. Przede wszystkim nasze ponowne osiedlenie się w ojczyźnie i przyzwyczajenie się do tego, że jesteśmy w kraju pewnie trochę potrwa. Dlatego tak ważne jest, żeby dać sobie czas na zaaklimatyzowanie się, a plan działania wcielać w życie rozważnie. Przystosowanie się do nowej rzeczywistość nie musi być trudne.
 
Bez względu na to, czy wracasz Ty, czy ktoś ci bliski, jeśli nie jesteś na emeryturze,  jedno cię nie minie: praca. Każdy powracający emigrant jest w innym położeniu. Jedni wracają z kapitałem, mając ambitny plan rozkręcenia własnego biznesu. Mogą pochwalić się nawet drobiazgowo opracowanym pomysłem. Inni nie mają oszczędności, dlatego rozglądają się za pracą na etat. A jeszcze inni już zza granicy szukają pracy w kraju i mniej więcej wiedzą, co będą robić  po powrocie. Przy poszukiwaniu pracy dobrze jest wesprzeć się agencjami pracy.
 
Jeśli  zastanawiasz się nad powrotem do kraju, to w zależności od sytuacji finansowej w jakiej się znajdujesz,  zastanów  się, co chcesz  robić dalej. Ryzykujesz  i zakładasz własny interes? To dobre rozwiązanie, jeśli pracowałeś za granicą właśnie po to, żeby przywieźć do kraju kapitał na start firmy.  Powrót z emigracji z gotówką to idealna okazja, żeby rozkręcić coś własnego. Jeśli zajdzie potrzeba zaczerpnięcia kredytu, to przy wkładzie własnym będzie to o wiele prostsze .
Powrót do kraju, zwłaszcza po wieloletniej emigracji, wiąże się z wieloma formalnościami, które musisz załatwić. Sprawdź swój dowód osobisty – być może stracił już ważność. Nowy wyrobisz w urzędzie gminy. To samo dotyczy prawa jazdy. Musisz je wymienić, jeśli stare zostało wydane przed 1 lipca 1999 r. Nie zapomnij zawiadomić właściwego Urzędu Skarbowego, że wróciłaś do kraju.
 
Dowiedz się również w urzędzie o abolicję, która chroni cię przed ponownym płaceniem podatku, jeśli twój zagraniczny pracodawca już go odprowadził od twojej pensji.
 
Powrót zza granicy po kilku miesiącach lub latach nieobecności w kraju może być szokujący. Skorzystaj z naszego portalu a powrót z emigracji nie będzie mroził ci krwi w żyłach. W interesie państwa  polskiego  jest to, aby odpowiednio zagospodarować potencjał powracających Polaków, wykorzystać  ich  wiedzę, energię  i pomysły.
 
Czy warto wrócić do Polski?” TAK