Szukanie nieruchomości

Po zastanowieniu się gdzie chcemy mieszkać, jak i za ile, możemy rozpocząć szukanie wymażonego mieszkania. W sytuacji gdy wybraliśmu rynek wtórny możemy szukać samodzielnie lub zlecić agencji nieruchomości. Opcja pierwsza pozwala zaoszczędzić na prowizji dla agencji ale wymaga większego zaangażowania oraz czasu potrzebnego na szukanie. Opcja druga jest kosztowniejsza (prowizja dla agencji). Agencja w ramach prowizji powinna sprawdzić stan prawny nieruchomości (czyli ustalić, czy w lokalu ktoś nie jest zameldowany, czy lokal nie jest przedmiotem zastawu oraz czy uregulowane zostały rachunki), pośredniczyć w negocjacji ceny i doradzić przy zakupie. Warto wyszukać agencję, która ma ugruntowaną pozycję na rynku i posiada pozytywne opinię osób, które korzystały z jej usług.

 

 

Rodzaje umów z agencją nieruchomości:

  • otwarte – zawierana z wieloma agencjami naraz;

  • na wyłączność – zawierana tylko z jedną agencją.

 

Otwarta umowa umożliwia nam korzystanie z usług wielu agencji, ale w przypadku umowy na wyłączność zwykle agencja bardziej stara się wyszukać odpowiedni lokal. Umowę można podpisać na czas określony lub bezterminowo (do momentu znalezienia nieruchomości). Wysokość prowizji bywa zróżnicowana w zależności od regionu – od 0,1 do 5 % wartości nieruchomości. Można negocjować prowizję.

 

Gdy szukamy samemu możemy korzystać z ogłoszeń umieszczonych w agencjach nieruchomości lub z wyspecjalizowanych portali internetowych. W internecie można znależć wiele stron z ogłoszeniami kupna – sprzedaży mieszkań, domów czy ziemi.

 

Najpopularniejsze strony to:

www.gratka.pl

www.otodom.pl

www.tablica.pl

www.domy.pl

 

Można również przespacerować się po okolicy, która nas interesuje. Często właściciele nieruchomości wywieszają ogłoszenia o sprzedaży np. na słupach informacyjnych, okolicznych sklepach czy balkonach.

 

 

Podjecie decyzji

Gdy już zdecydujemy się na konkretne mieszkanie, zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę należy sprawdzić dokładnie osobę, która je sprzedaje. Przejść się po mieszkaniu z rzeczoznawcą, który doradzi, czy warto je kupić, czy jednak sobie darować. Popytać sąsiadów, czy osoba sprzedająca jest godna zaufania, jak im się mieszka. Dopiero wtedy możemy podpisać umowę przedwstępna kupna. Powinniśmy zastanowić się, czy wybieramy zaliczkę czy zadatek, jaką formę prawną ma umowa przedwstępna, i co się z tym faktem wiąże jakie korzyści i straty dla dla nas.

 

Dokładnie sprawdźmy, czy kupujemy mieszkanie od jego faktycznego właściciela, jaka jest forma prawna tego mieszkania. Sprawdźmy, czy w umowie nie ma jakichkolwiek niedociągnięć, niedomówień. Najlepiej skonsultować umowę z prawnikiem zanim podpiszemy umowę.

czytaj dalej